İçeriğe geç

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? 2021 Detaylı Anlatım!

YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

youtube'dan nasıl para kazanılır

youtube’dan nasıl para kazanılır

Youtube’dan nasıl para kazanılır? Neler yapmanız gerekir? Bunlar özellikle internet aracılığı ile para kazanmak isteyenlerin en çok sorduğu ve araştırdığı konular olarak ortaya çıkmaktadır.

Her şeyden evvel YouTube’dan para kazanmak için hayal gücü ve farklılığınızı ortaya koymanız gerekir. YouTube, izlenme oranına ve abone sayısına göre etkili kazanç elde etmenizi sağlayan bir platformdur. Akıllıca değerlendirdiğinizde aklınıza gelmeyecek şekilde kazanç elde etmeniz mümkündür.

YouTube’dan para kazanmak için kendinize iyi bir sistem ve organizasyon kurmanız gerekir. İlgi çekici videolar yüklemek, insanların en çok neyle ilgilendiğini takip ederek mümkün olabilir.

Belli bir sayıda takipçiniz varsa, yüklediğiniz farklı içerikler sayesinde takipçi ve izlenme oranınızı artırmanız büyük olasılıktır.

YouTube’dan bol kazanç elde etmeniz için ünlü biri olmanıza gerek yok. İleride takipçi sayınız arttığında, firmalar sizden tanıtımlarınızı yapmanızı isteyecek ve youtube para kazanma fırsatlarınız bir anda daha fazlasına katlanacaktır.

Yani ilk kuralımız, farklı içeriklerle ilgiyi çekerek abone sayınızı artırmak olmalıdır.

YouTube’dan para kazanmanın çeşitli yollarına baktığımızda:

 1. YouTube İş Ortaklığı Programına katılmak,
 2. Ürün veya mal satmak,
 3. Yeni proje için kitle fonlaması yapmak,
 4. Hayran fonu,
 5. İçeriği medyaya lisanslamak,
 6. Etkileyici markalarla çalışmak,
 7. Bağlı kuruluş pazarlamacısı, olarak görebiliriz.

YouTube’dan Para Kazanmak

youtube'dan para kazanmak

youtube’dan para kazanmak

1. YouTube İş Ortaklığı Programı ile Para Kazanmak

Bu özelliğin sunulduğu ülke ya da bölgede kazanç sağlayabileceğiniz bir YouTube programıdır. YouTube’da ilk keşfedeceğiniz gelir akışı reklamlardan gelen gelir akışıdır.

Bir video oluşturmadan içerik oluşturucusu olarak İş Ortaklığı Programına katılmak ve para kazanma özelliğini ayarlamak gerekir. 1000 abone ve 4000 saat izlenmeniz varsa, ortaklık için başvuru yapabilirsiniz.

YouTube’dan para kazanmayı etkinleştirmek için:

 • YouTube hesabında oturum açın,
 • Sağ üst köşedeki hesabınızın simgesini tıklayın,
 • YouTube Studio’yu tıklayın,
 • Sol kısımdaki menüde önce Diğer Özellikler ve buna bağlı olarak Para Kazanma kısmını seçin,
 • Ekrandaki İş Ortaklığı Programı şartlarını okuyun,
 • Eğer bu size uygunsa kabul edin,
 • Ödeme alabilmeniz için bir Google AdSense hesabınızın olması gereklidir. Bir AdSense hesabı oluşturun ya da daha önceden mevcut hesabınız varsa bu hesabı kullanın,
 • Son olarak para kazanma tercihlerini ayarlayın.

# Ödeme alabilmek için kaç görüntülemeye ihtiyacınız var?

YouTube’dan para kazanmak için görüntüleme sayısı önemli değildir. Videonuzu binlerce kişi izlese bile eğer reklamlar tıklanmıyor ya da izlenmiyorsa, herhangi bir ödeme alıp kazanç elde etmeniz mümkün değildir.

YouTube’nin reklam verenleri faturalandırma kriteri vardır. Ödeme alabilmek için içeriği izleyen kişinin reklamı tıkaması ya da en fazla 30 saniye izlemesi gereklidir.

Ancak, YouTube Preium’un piyasaya çıkışıyla birlikte, gelir elde etmek amacıyla ilgi çekici reklamlar oluşturmak için reklam verenlere güvenmeniz gerekmez.

# YouTube Premium nedir?

Youtube Premium, abonelerin favorileri olan içerik oluşturucularını reklamsız izleme ve destekleme olanağı sağlayan ücretli bir üyelik sistemidir.

YouTube’da içerik oluşturanlar Premium Üyelik olsun olmasın izlenen içerik için ödeme alacaklarından fazla bir değişiklik bulunmamaktadır. İçerik oluşturuculara, içeriklerin izlenme oranına bağlı olarak ödeme yapılır.

Aslında şu şekilde düşünebiliriz; Premium’dan elde ettiğiniz gelir, içeriklerinizdeki reklamlardan elde ettiğiniz ek gelirdir.

YouTube İş Ortağı olarak para kazanmak ile kendinize ait oluşturduğunuz kanalınızdan para kazanmak arasında bir ayrım yapacak olursak, kendi kanalınızdan olan kazancınız daha fazla olacaktır. Bunun için hayranları kanalınıza abone olmaları için teşvik etmeniz gerekir.

# YouTube’da reklam gelirinden yararlanmak için hangi içeriklere izin verilmez?

Her ne kadar istediğiniz kadar video içerik oluşturmanıza izin verilse de, YouTube’de bazı içeriklerin yayınlanmasına izin verilmemektedir. Yükleseniz dahi gelir getirecek reklam ve ortaklık imkanlarından yararlanamazsınız.

Zaten bildiğiniz üzere YouTube video oluştururken size gerekli uyarıları vermektedir, bunlar:

 • Taciz, küfür ve kaba dil dahil uygunsuz dilde içerikler,
 • Maddelerin satışı, kullanımı ve kötüye kullanımı da dahil olmak üzere uyuşturucu ve yasal düzenlemelere tabi maddelerin tanıtımı,
 • Şiddet içeren, yaralanma görüntüleri de dahil olmak üzere şiddet ve ırkçılık görüntüleri,
 • Müstehcen içerikler,
 • Savaş, doğal afetler, trajediler ve siyasi çatışmalar dahil olmak üzere hassas ve tartışmalı konular ve olayların paylaşımı.

2012 yılından itibaren YouTube, reklam veren dostu olarak görmediği içerikleri, içerik oluşturucunun bilgisi olmadan ve herhangi bir uyarı yapmadan, otomatik bir süreç ile para kazanma özelliğini devre dışı bırakıyor.

Yani videoların hiçbir şekilde genel ahlak kurallarına ve toplumun yaşayış biçimine aykırı olmaması gerekiyor.

Reklam gelirleri içerik oluşturucuları için iyi bir gelir elde etme yöntemi olsa da, Google %45’lik payı elinde tutmakta. Bunun nedeni Google’nin YouTube’nin ana şirketi olması.

YouTuber’lar, gelirlerini artırmak için reklam gelirleri dışında başka kazanç yöntemini de araştırmalıdır.

2. YouTube İş Ortaklığı Programı Olmadan Para Kazanmak

YouTube’dan para kazanmak için sadece reklam gelirlerine ihtiyacınız yok. Daha farklı şekillerde de kazanç elde edebilirsiniz.

2.1. Ürün veya Mal Satmak

YouTube kanalınız üzerinden para kazanmanıza yardımcı olabilecek, satacağınız birçok ürün vardır. Örneğin; kahve kupaları, bez çantalar, örgü işleri, bebek ürünleri ve tişörtler gibi.

YouTube’den ürün/mal satışı yapmak gelirin ötesinde bir avantaja sahiptir. Yani bir hobiniz varsa, bunlarla ilgili video içerikleri hazırlayarak hem tanıtım yapabilir hem de ürünü satabilirsiniz. Ürünleri kendiniz yapma, gönderme imkanınız yoksa stoksuz satış avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ürün, çevrimiçi markanızı ve kişiliğinizi çevrimdışı dünyaya çıkartarak görünürlüğünüzü artıracak, ürünlerinizi satın alan kişilerle aranızdaki ilgiyi derinleştirecektir.

Fiverr, SadeceOn gibi siteleri kullanarak tişört, resimli kupa bardak gibi belirli ürünler için uygun fiyatlı tasarımlar sipariş edebilirsiniz.

Kendi benzersiz ürünlerinizi satarak ve YouTube kanalınız aracılığıyla işinizi güçlendirerek bir adım daha ileri gidebilirsiniz. Halihazırda bir izleyici kitlesi kazanmış YouTuber olarak diğer mağaza sahiplerinin kıskanacağı iki avantaja sahip olacaksınız.

İlki mağazanıza sürekli trafik çeken bir izleyici motoru, ikincisi ise kitlenizin güveni.

2.2. Yeni Proje İçin Kitle Fonlaması Yapmak

Kitle Fonlaması, girişimcinin internet aracılığıyla bir grup tarafından finanse edilmesidir. Yeterli finansmanı olmayan girişimci için, bir fikir ve uygulanması arasında tek engel para olduğunda, kitle fonlaması bunu gerçekleştirmenin etkili bir yoludur.

Daha kaliteli ekipmanları satın almak, prodüksiyon maliyetlerini karşılamak ve oyuncuları işe almak için yardıma ihtiyacınız olabilir. Fikriniz yeterince ilgi çekiciyse, kendi kitlenizi ve kitle fonlaması topluluğunu devreye sokabilirsiniz.

Kitle fonlamalı birçok başarılı ve yeni fikirli proje, insanları heyecanlandıran gizli bir zirve veya fragman sunma eğilimindedir. Bu nedenle projenizi açıklayan ve nasıl olacağına dair fikir sunan bir video çekmeyi düşünmelisiniz.

2.3. Hayran Fonu

Bir proje kitle fonlaması sağlamaya benzer şekilde, hedef kitlenizden bağış toplamak için hayran fonu akışı oluşturabilirsiniz. İyi bir içerik sunuyorsanız, hedef kitleniz sizi sürekli olarak destekleyecektir.

Birçok hayran fonu platformu, içerik oluşturuculara, insanların içeriklerini keşfetmeleri için başka bir yer ve sadık kitleleriyle etkileşim kurmanın ve destekleri için onları ödüllendirmenin bir yolunu sunar.

Kitle fonlaması yolunu seçerseniz, en iyi uygulamayı izlediğinizden emin olun. Öncelikli olarak yapmanız gereken, paranın nasıl harcanacağı konusunda şeffaf olmanızdır. Bu, hayran kitlenizin misyonunuza ya da hikayenize yatırım yapmasını sağlayacak ve içeriğinizin değerini tam olarak satın alacaklardır.

Bir diğer husus ise iyi taahhütler için cazip teklifler sunmanızdır. Bağış yapanlara, sadık bir hayran oldukları için özel bir şey aldıklarını hissettirdikçe, bağış ve daha yüksek taahhütler alma imkanınız o kadar artar.

# SuperChat: YouTube’un sohbet programı olan SuperChat, canlı yayın sırasında kullanılan bir özelliktir. Sizi izleyenlerin istedikleri zaman istedikleri kadar katkıda bulunmaları yani bağış yapmaları için bahşiş kavanozu oluşturmanızı sağlar. (Bunun için YouTube hesabınızı reklamcılık için ayarlamanız gerekir.)

# Kanal Üyelikleri: İçerik görüntüleyicilerin üyelere özel ayrıcalıkla karşılığında aylık ödemelerle kanalınızı desteklemesini sağlar. (Bu özelliği kullanabilmeniz için YouTube İş Ortaklığı Programına dahil olmanız gerekir.)

# Patreon: Yazarlar, webcomic sanatçılar, müzisyenler ve YouTube içerik oluşturucularının kullandığı, ödeme alınmasını kolaylaştıran üyelik platformudur. Hayranlar, favori içerik oluşturucularına ayda bir dolara kadar abone olabilir ve özel ödüller alabilirler. Bu platform, içerik oluşturucularına kendi abonelik hizmetlerini kurmalarına izin verir. İçerik oluşturucular arasında oldukça popülerdir.

# Tipeee: Bu platform ise hem tek seferlik hem de yinelenen bağışların bir kombinasyonunu elde etmenizi sağlar. Buy Me A Coffee (Bana Bir Kahve Al) içerik oluşturucuların ve sanatçıların, hayranlarından bağış ve üyelik ücreti kabul etmenizi sağlar. Bir numaralı Patreon alternatifidir. Aradaki fark, Buy Me A Coffee ile ödeme kabul etmenin daha kolay olması ve ödemelerin anında gerçekleşmesidir.

2.4. İçeriği Medyaya Lisanslamak

Köpeğinizin ya da kedinizin yer aldığı kitlesel çekiciliğe sahip viral bir video oluşturursanız, içeriğinizi para karşılığında lisanslayabilirsiniz.

Çevrimiçi haber siteleri, TV haber kuruluşları, sabah programları ve diğer içerik oluşturucular, viral hale gelen videolarınızı kullanma hakları hakkında iletişime geçebilirler.

2.5. Etkileyici Markalarla Çalışmak

Markalar, etkileyici pazarlamaya giderek daha fazla yatırım yapıyor. Tipik olarak büyük reklam bütçelerini zaten kitlelerinin sadakatini kazanmış olan etkileyicilere harcıyor. Doğru anlaşmaları sağlayabilirseniz, bir içerik oluşturucu olarak sizin için büyük fırsat elde edersiniz.

Kitlenizin demografisi, içerik kalitesi ve nişinizin ne kadar benzersiz olduğu ve kârlı olduğu gibi kaldıracınıza bağlı olarak marka uygunsa daha iyi bir anlaşma için pazarlık yapabilirsiniz.

Marka sponsorluğundaki içeriklerde iş ortaklığı yaparken şeffaf olmanız, gerçekten sevmediğiniz ve inanmadığınız hiçbir şeyi onaylamamak ve bunu neden yaptığınız konusunda hedef kitlenize karşı açık olmaktır.

Bazı etkileyici pazaryerleri size ücretsiz ürünler sunarken, diğerlerinin daha fazla ödemeye istekli büyük markalara sahip oldukları biliniyor.

İhtiyaçlarınıza en uygun avantajlardan yararlanmalısınız ancak kanalınızın maksimum görünürlüğünü sağlamak için kendinizi olabildiğince çok yerde listeleyin.

2.6. Bağlı Kuruluş Pazarlamacısı Olmak

Bağlı kuruluş pazarlaması, başka bir marka tarafından yapılan bir ürün veya hizmeti tanıtarak komisyon kazanmayı ifade eder.

Markalar için bağlı kuruluş pazarlamacısı olabilir ve ürün yerleşimlerini, onayları veya diğer içerik türlerini dahil edebilirsiniz. Ancak videodaki izleyicilere ortaklıkları açıklamanız gerekir.

Bu, özellikle ürünleri YouTube kanalınızın bir parçası olarak incelerseniz işe yarar. Marka tarafından herhangi bir risk bulunmadığından (yalnızca satış yaptıklarında ödeme yaparlar) genellikle başlangıç için düşük bir çıta vardır.

E-Ticaret alanında nadir olmayan kendi bağlı kuruluş programlarını yürüten nişinizdeki markalara da ulaşabilirsiniz.

“Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? 2021 Detaylı Anlatım!” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir