İçeriğe geç

2022’de Makale Yazarak Para Kazanmak!

Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale yazarak para kazanmak, son yıllarda emeklilerin, üniversite öğrencilerinin, belli bir uzmanlığı olanların ve hatta ev hanımlarının bile gözdesi bir iş haline geldi. Basılı yayından çok görsel yayın ve internetin etkin kullanımı sayesinde, içerik üretim siteleri her gün sayısını artırmakta. Bu siteler yazarlar ve iş sahiplerini bir araya getiriyor. Ancak bir ajansa bağlı çalışmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız, öncelikle bir ajansa bağlı olmanız gerekir. Ajanslara kayıt olurken herhangi bir ücret talep edilmez. Sadece örnek bir iki yazı göndermeniz istenir. Bunun nedeni sizin yazım kabiliyetinize ve kriterleri karşılayıp karşılamadığınıza bakıp, öyle kabul edilip edilmeyeceğinize karar vermektir. Bir ajansa başvurmak istiyorsanız bu şartlarını kabul etmeniz gerekir.

Makale Yaz Para Kazan

Makale Yazarak Para Kazanmak için Ajans Seçimi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de içerik üretimi yaptıran pek çok site mevcut. İstediğiniz siteye kayıt yaptırma şansınız var. Pek çok freelance yazar arayan iş ilanlarına baktığınızda, en az 1 yıl ajans deneyimi olan kişilerin tercih edildiğini görürsünüz. Bu yüzden özgür bir çalışma ortamına geçmeden önce bir iki sene bir ajansa bağlı çalışmanız yararınıza olacaktır. Böylece profesyonellik kazanacaksınız. Ve bir sonraki işe alımlarda faydasını göreceksiniz.

Ajansa Bağlı Çalışmak için Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Onların belli başlı kuralları olsa da, size uymayan bir yerde emeklerinizi heba etmemeniz gereklidir. Unutmamanız gereken yazıyı yazarken yaptığınız araştırma, etkili içerik yazma konusundaki profesyonelliğinizle buluşacaktır. Zaman ilerledikçe ve işinizde daha iyi olduğunuzda kazancınız buna bağlı artar. Türkiye’de çok fazla içerik ajansı var ancak bunlardan çok azı kurumsal bir disiplin içinde çalışıyor.

  • Bir ajansa kayıt olurken nelere dikkat etmelisiniz?

# Çalışma Şartları

Çoğu ajansın çalışma stratejisi şudur: İş talebinde bulunan işi verir, süreyi ve ücretlendirmeyi belirler. Ajans bu işi yazarlarına duyurur ve teklif butonu hazırlar. İşi almak isteyen yazar teklifi kabul eder. Ayrıca işi verenle iletişime de geçebilir. İş tamamlandığında yazar sipariş butonundan teslimatını yapar ve komisyon ücreti (% 20–30) düşüldükten sonra kalan tutar, yazarın önce sitedeki para havuzuna, bir iki gün sonra da talep halinde banka hesabına aktarılır. (Genelde 50 TL ve üstü tutar olduğunda ödeme yapılmaktadır.)

# Ücretlendirme

Yazarlar yazılarını ücret karşılığında yazar. Her yazım işi emek gerektirir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir şey de sitenin ücretlendirme politikasıdır. Bazı siteler 100 kelimesi 1 TL ya da 1.5 TL’den fiyatlandırma vermektedir ki bu bir emek sömürüsüdür. Ucuz iş gücünden yararlanmak isteyen çok kişi var. Herkes blog sayfası ya da web sitesi açabilir ancak herkesin kaliteli içerik üretme yeteneği yoktur.

Bir örnek verecek olursak 1000 kelimelik bir yazı siparişi aldığınızı ve 100 kelimesi 1,50 TL olduğunu düşünelim. 1000 x 1.50= 15,00 TL. olacaktır. Bunun yüzde 20’sinin komisyon olarak kesildiğini düşünelim.

15,00 X %20 = 3,00 TL

15,00 TL – 3,00 TL = 12,00 TL. Size 1000 kelimelik emeğinizin karşılığı 12,00 TL olacaktır ki bu araştırma yapmanız, saatlerinizi bilgisayar başında tüketmeniz için değmeyecek bir rakamdır. Bu yüzden 100 kelimesi en az 3.00 TL olan hiçbir işi kabul etmemeniz gerekir. Eğer yabancı dilde içerikler üretiyorsanız, bunun ücretlendirmesini daha yüksek tutmalısınız.

# Talepte Kalmak

Aranılan ve talep gören harika bir yazar olabilirsiniz ancak son trendleri takip etmezseniz, iş fırsatlarınız sınırlı kalır. Yazma ve serbest çalışma topluluklarına katılın. Çevrimiçi profillerinizi geliştirin. Birkaç sosyal platformda aktif varlık sürdürmek, yalnızca belli işleri alma olasılığınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda iyi bağlantılar da kurasınız. Müşteriler içerik ajanslarına firmalarının ve ürünlerinin erişimlerini artırmak için başvurur. Araştırma becerileri, uyarlanabilirlik ve güncel kalma, SEO bilgisi bir içerik yazarı olarak başarıya ulaşmaya devam etmenizi sağlar.

Evde Makale Yazarak Para Kazanmak

İçerik Ajansına Başvuruda Bulunurken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İçerik yazarlığı yapmak istediğinizde sizin için en iyi olanı araştırıp karar vermelisiniz. Bunlardan çok azı gerçekten istenilen şartları size sağlamaktadır. Ajanslara internet üzerinden web sitelerinden başvurabilirsiniz. Bazı ajanslar sürekli yazar alımı yapmakta, bazı ajanslar ise dönemsel olarak başvuru kabul etmektedir. Her ajansın kabul şartı farklıdır. Örneğin birinde ajans tecrübeniz olması yeterli iken, diğerinde örnek yazı talep edilmektedir. Bazılarında başvuru butonu varken bazıları da e-mail yoluyla başvuruyu kabul etmektedir.

Ajansın adını Google’de bulduktan sonra özellikle bu ajans hakkındaki şikayetleri ve sık sorulan soruları okumanız önemlidir. Özellikle ödeme konusunda çok fazla şikayet alan ve çözüme kavuşturmayan bir ajans ise başvuru yapmamanız yararınızadır. Ajanslar genelde şu şekillerde başvuru alır:

  • Örnek deneme içeriği (Konu, anahtar kelime ve kelime sayısı firmaca verilir.),
  • Özgeçmiş,
  • Daha önce yazdığınız referans niteliğindeki makale yazılarınız.

Deneme içeriklerini istenilen şekilde özgün ve SEO kurallarını göz önüne alarak yazmalısınız. Belli kriterleri karşılamayan yazılar, ajansa alınma olasılığınızı azaltacaktır.

Özgeçmişinizde etkili bir CV oluşturmanız önemlidir. Kendinizi iyi ifade edin. Yazma ve okuma durumunuzu belirtin. Bol kitap okumak güzel bir referans olabilir. Örnek deneme içeriğini tamamladığınızda emin olmak için metni gözden geçirin ve dil bilgisi iyi olan bir arkadaşınıza ya da aile üyenize okutun. Eksiklikleri bir de okuyucu gözüyle görmek ve düzenlemek artı puan kazandırır.

İçerik ajansları, uzun süre kendileri ile birlikte çalışabilecek, kreatif düşünceye hakim, dil hakimiyeti yüksek kişilerle çalışmayı tercih ederler. Yazarların kaliteli olması demek, ajansın adının daha çok duyularak sektörde başarıya ulaşması demektir. Ayrıca başarılı yazarların olması da editörlerin iş yükünü hafifleteceğinden, ajansın da günlük iş yükü azalacaktır.

İçerik Yazarlığı Eğitimi Nasıl Alınır?

Makale yazarlığı yapan binlerce insanın varlığını göz önüne aldığımızda, sizin her açıdan iyi olmanız rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Makale yazarlığına adım atmadan önce bu konuda eğitim veren kurslardan eğitim almanız yararınızadır. Böylece CV’niz daha güçlü olacak, bu da ajansların size olan talebini artıracaktır.

Daha önce içerik yazarlığı yapmamış olsanız dahi, eğitimleriniz sırasında pek çok temel bilgiyi öğreneceksiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü, içerik yazarlığı, blog yazarlığı ve içerik editörlüğü kurslarını ücretsiz vermektedir. Bu avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazandıran Siteler

Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale Yazarak Para Kazanmak

Türkiye’de 100’ün üzerinde online içerik ajansı var ve bunlardan çok azı gerçekten kurumsal çapta hizmet veriyor ve tanınıyor. Eğer makale yazarak para kazanmak istiyorsanız, bu ajansları emek, zaman ve hak kaybına uğramamak için iyi araştırmanız gerekir.

Ayrıca yine bazı platformlar aracılığıyla kendi ücret tarifenizi de uygulayarak freelance yazarlık yapabilirsiniz. Ajanslara başvurmadan önce, bu işin basit olmadığını ve ciddiyetle çalışmanız gerektiğini ve verilen görevleri süresinde teslim etmeniz gerektiğini unutmadan başvurunuzu yapın. Ajansların web sitelerine giriş yapıp yönergeleri izlemeniz yazar olmanız için yeterli.

  • Yazarlık yapabileceğiniz ajanslardan bazıları:

Lugat İçerik Ajansı

Lugat içerik ajansı profesyonel olarak hizmet vermektedir. Adınız, soyadınız ve e-mail adresinizle birlikte başvuru yapabilirsiniz. Bilgilerinizin özellikle sizinle iletişimin sağlıklı yapılması açısından e-mailinizin doğru verilmesi önemlidir. Başvurunuz yapıldığında sizden CV talep edileceğinden, başvuru öncesi bir CV oluşturmanız yararınızadır. Başvurunuz kabul olunduktan sonra yazar olarak çalışabilirsiniz. Lugat içerik ajansında ayda 25 içerik üretmeniz gerekiyor. Aybaşında içeriklerin dağıtımı yapılıyor. Her ayın son iş günü ise, yazarların kazançları hesaplarına aktarılıyor.

İçerik Bulutu

4 bini aşan profesyonel yazar kadrosuyla hizmet veren, Türkiye’nin tanınan içerik ajansı İçerik Bulutu’nun NewYork’da bir şubesi mevcut. Sadece Türkiye değil dünyanın pek çok yerinden de yazar bulunuyor. İçerik Bulutu’nun web sitesinden yazar başvurusu yapmanız için öncelikle bir davetiye istemeniz gerekiyor. Mailinize gelen davetiye ile başvurunuzu yapıp yazarlık aşamasına geçebiliyorsunuz.

İçerik.Net

Akademik, blog, web, çeviri, ödev-tez konularında hizmet veren İçerik.Net’e başvurmak için siteye giriş yapıp başvuru göndermeniz gerekiyor. Bu sitenin bir özelliği sadece sipariş üzerine çalışmaması. Yazarlar ayrıca kendi yazdıkları hazır makaleleri satışa sunup gelir elde edebiliyorlar. Bu da sipariş bekleneceğine hazır makale üretilerek yazarın kazancının daha yüksek olmasını sağlıyor. Yani hem sipariş alabilir hem de boş vaktinizde yazdığınız makalenizi satarak para kazanabilirsiniz.

Yaz Kazan

Google ve Facebook hesaplarınızla da erişim yapabileceğiniz YazKazan yeni hesap oluşturarak da yazarlık yapabileceğiniz bir site. Bilinen güvenilir sitelerden biri. Yazarlık kaydınızı yaptıktan sonra siparişlere teklif verip kazanç elde edebilirsiniz.

Makale Hizmeti

Makale Hizmeti sitesine giriş yaptıktan sonra başvuru yap butonuna basıp bilgilerinizi girin. Sizden bir deneme makalesi yazmanızı isteyeceklerdir. Deneme makalesi onaydan geçerse yazarlık yapmaya başlayıp makale yazarak para kazanabilirsiniz.

  • Ücret belirlemesini kendiniz yaptığınız makale yaparak para kazanma siteleri:

Az önce belirttiğimiz bu sitelerin bir özelliği kelime başına ücret tayin etmeleridir. Yani 100 kelimesi 1,50 TL, 2.50 TL ya da 3,00 TL gibi. Yabancı bir dilde yazarlık yapıyorsanız bu ücret 100 kelime için 5 ila 6 TL ya da siteye göre daha fazla ücretlendirme ile çalışabilirsiniz. Ancak ücretini tamamen sizin belirlediğiniz, müşterinin talepleri size uyarsa kabul ettiğiniz siteler de var.

Bunlardan da belli miktarlarda komisyon kesiliyor ancak aynı müşteri ikinci kez sipariş verdiğinde bu komisyon oranı düşüyor. Bu da kazancınızın diğer ajanslara oranla daha iyi olması anlamına geliyor. Ancak buralarda iş yapmadan evvel, bir süre içerik ajansına bağlı çalışmanız hem referans hem de uzmanlaşma anlamında daha etkili olacaktır. Tarifesini ve alımını kendiniz belirlediğiniz ajanslar ise şunlardır.

Bionluk

Yazarlık için kendinize bir portföy oluşturmanız gerekir. Siteye kaydınızı yaptıktan sonra belli kurallara uyarak ilanlar oluşturmanız gerekiyor. Örneğin “1000 kelimelik 3 adet SEO uyumlu makale yazabilirim” gibi.

Öncelikle işinizi anlatan bir iki görsel hazırlayın. İlan oluşturmada sizden görsel istenecektir. Siteye girdiğinizde ilanlara bakarak bir izlenim sahibi olabilirsiniz. İstediğiniz kadar ilan oluşturabilirsiniz. Sitenin yönergelerini takip ederek ilanınızı oluşturduğunuzda yavaş yavaş müşteri portföyünüz oluşmaya başlayacaktır. Ücretlendirmeyi kendi istediğiniz doğrultuda yapabilirsiniz. Ayrıca hakkında kısmında eğitim ve yazarlık referanslarınızı belirtirseniz sizin açınızdan daha yararlı olabilir. Tamamladığınız her işe müşteri yorum yapabilir. Bu yorumların olumlu olması işinizin ve buna bağlı kazancınızın artması anlamındadır.

SadeceOn

Bionluk sitesinin sistemine benzer bir yapısı vardır. Aynı şekilde siteye kayıt yaptırdıktan sonra ilan oluşturmanız gereklidir. İlanlar sizin yaptığınız işin görsel ve yazı olarak açıklamasıdır. Siteye giriş yaptığınızda “Satışa Başla” butonunu tıklayarak ilanınızı oluşturun. Yeteneğinizi oluşturduktan sonra “Satışlar” kısmından “Benim Yeteneklerim” bölümünden ilanlarınızı, kazançlar bölümünden size yapılan ödeme bilgilerinizi görebilirsiniz. Ayrıca başka yetenekleriniz varsa, seslendirme veya çeviri yapabilmek gibi bu yeteneklerden de ilan oluşturup kazanç elde edebilirsiniz.

Armut

Daha çok işinde uzman her meslekten kişilerin hizmet verdiği Armut, üyelik oluşturduğunuz takdirde makale yazarlığı yaparak para kazanacağınız hizmet platformlarından biri. Siteye giriş yaparak hizmet veren olabilir ve tanınırlığınız arttıkça çok daha fazla iş alabilirsiniz. Üyelik oluşturduktan sonra size uyan işle ilgili bir talep olduğunda mailinize bir bildirim gelmektedir. Mail geldiğinde mail üzerinden siteye giriş yapabilir, teklif verebilirsiniz. Ne kadar uygun teklif verirseniz ve müşteri yorumu ne kadar olumluysa, çok talep görürsünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir