İçeriğe geç

2021’de İnternetten Para Kazanma Yolları! – Günde 500 TL!

İnternetten Para Kazanmak

Para kazanmak genelde 9 -5 bir iş sahibi olarak nitelendirilse de, internetten para kazanmak günümüzün trendidir. İnternetin, akıllı telefonların ve her gün daha fazla gelişen bilgisayar teknolojilerinin hayatımızı ele geçirmesiyle, daha çok insan çevrimiçi işlere yönelmiş internetten para kazanma yolları üzerine araştırmalar yapmaya başlamıştır.

İnternet, ikinci bir ek gelire sahip olmak isteyen ya da tüm işini dijital ortama taşımak isteyenler için geniş bir çerçeve sunar. Günümüzde artık pek çok insan internet yoluyla normal gelirinin de üstünde kazanç elde edebiliyor.

İnternetten Para Kazanmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, öncelikle hangi işin yapılacağıdır. Bir diğer husus da, seçilen platforma dikkat edilmelidir. İnternetten para kazanmanın pek çok kolay yolu olsa da, sahtekârların da sizin emeğinizi sömürmek için beklediğini asla unutmayın.

Çevrimiçi para kazanmak için adım atarken, kısa sürede çok büyük paralar kazanacağınızı düşünmeyin. Her şeyden önce zaman, sabır ve emek gerektirir. Evde boş zamanınız çok ise ya da bir işte çalışıyor ve boş zamanlarınızı da maddiyata çevirmek istiyorsanız, internetten para kazanmak daha cazip gelecektir.

İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternetten para kazanmak için çok fazla yol var. Önemli olan sizin hangi alanda yetenekli, deneyimli ya da eğitimli olduğunuzdur. Bu standartlarınızı ve beceri setlerinizi kullandığınız takdirde iyi bir gelir elde etmeniz büyük olasılık dahilindedir.

 • 2021’de internetten nasıl para kazanabilirsiniz?
 1. Serbest çalışarak
 2. Kendi web siteni kurarak
 3. Bağlı kuruluşla çalışarak
 4. Anket doldurarak
 5. Sanal asistanlık yaparak
 6. Tercümanlık yaparak
 7. Çevrimiçi özel ders vererek
 8. Sosyal medya yönetimi yaparak
 9. Web tasarımı yaparak
 10. İçerik yazarak
 11. Blog yazarak
 12. Youtuberlık yaparak

2021’de İnternetten Para Kazanma Yolları

internetten para kazanma yolları

1. Serbest Çalışma

İnternetten para kazanmanın en popüler yolu, serbest zamanlı bir işte çalışmaktır. Farklı becerilere sahip kişiler için serbest çalışabilecekleri pek çok iş ve web sitesi vardır. Tek yapmanız gereken bu sitelerde bir hesap oluşturmak, iş listelerine bakmak ve size uygun olan işe teklif vermektir. Ayrıca kayıt yaptığınız web sitelerinde potansiyel müşterilerin doğrudan sizinle irtibata geçebilmesi için, yeteneklerinizi ve becerilerinizin ayrıntılarıyla kişisel liste oluşturmanız gerekebilir. SadeceOn, Bionluk ve LinkedIn gibi siteler, yeteneklerinizi değerlendirerek ve kendi ücret tarifenizi belirleyerek, serbest zamanlı çalışabileceğiniz sitelerdir. Özellikle içerik yazarlığı, tanıtım yazarlığı, tasarım işi ya da sosyal medya yönetimiyle ilgileniyorsanız, zamanla çok iyi kazanç elde etmeniz mümkün.

Burada unutulmaması gereken müşterinin (alıcı), size (satıcı) verdiği görevleri başarıyla tamamladıktan ve onayladıktan sonra kazancınız banka hesabınıza aktarılır. Bu da müşterinin yapılan işin istenildiği gibi yapılıp yapılmadığını kontrol için zaman tanıma ve düzenleme talebi (gerekirse) yapma imkanı verir. Bu yüzden hesap numaranızı verin ya da bu iş için ayrı bir hesap numarası alın. Müşteri onay vermese bile web sitesinin politikası olarak en çok 3 gün içinde yaptığınız iş onaylanır ve iki gün içinde de paranız banka hesabınıza aktarılır.

2. Kendi Web Sitenizi Kurmak

Daha önceleri web sitesi hazırlamak uzmanlık gerektirse de, artık WordPress gibi programlar sayesinde çok kolay. Bir web sitesini bir araya getirmenize yardımcı olacak yeterli çevrimiçi materyal bulunmaktadır. Bu; web siteniz için alan adı, şablonları, düzeni veya genel tasarımı seçmeyi içerir. Web siteniz daha iyi trafik aldığında para kazanmanıza yardımcı olacak Google AdSense’e kayıt yaptırın. Buradan iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

3. Bağlı Kuruluşla Çalışmak

Kurmuş olduğunuz web siteniz çalışır duruma geldiğinde, şirketlerin sitenize web bağlantıları eklemesine izin vererek bağlı kuruluş pazarlamasını tercih edebilirsiniz. Bu durumu sembolik bir ortaklık olarak düşünebilirsiniz. Sitenizin ziyaretçileri verilen bağlantılara tıklar. Ürün ya da hizmet satın aldıkları zaman buradan para kazanırsınız. Böylece hem Google Adsense hem de bağlı kuruluş pazarlaması ile kazancınız katlanır.

4. Anket Doldurmak

Çevrimiçi anket doldurarak, çevrimiçi inceleme yaparak ve ürünler hakkında çevrimiçi inceleme yazmak için ödeme yapan pek çok web sitesi vardır. Bu sitelere kayıt olurken güvenilir olmayan anket sitelerine kayıt yaptırmamanız ve TC kimlik numarası gibi önemli kişisel bilginizi vermemeniz gerekir. Bazı anket siteleri size kazancınızın yüksek olacağını vaat edebilir. Bu gibi sitelerden uzak durun. Ayrıca sizden ön ödeme alarak kayıt yaptıran sitelerden de uzak durmalısınız. Zira pek çok anket sitesi ücretsiz kayıt almaktadır. Toluna, LifePoints gibi siteler en çok talep gören güvenilir sitelerdir. Detaylı bilgi için “Anket Doldurarak Para Kazanmak” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz. (Ayrıca bkz. OnlineDarphane.Org)

5. Sanal Asistanlık Yapmak

Sanal asistanlık, genelde pazarlamacılar gibi seyyar çalışan ya da bir ofis kurmayan iş insanlarının, e-postalarını okuyup yanıtlamak, randevularını ve toplantılarını ayarlamak, faturalarını ödemek ve diğer organize işlerini düzenlemek için sekreterlik faaliyetlerinin ev ortamından yürütülmesidir. Bu işi yapmak için asistanlık yeteneği, organizasyon becerisi, iyi iletişim becerisinin yanında bir bilgisayar, bir telefon ve internet bağlantısı gerekir.

Sanal asistanlar temel olarak müşteriyle uzaktan çalışır ve işlerinin kendilerini idare edemeyecek kadar meşgul oldukları yönlerini yönetirler. Sanal asistanlar, girişimcilere idari destek sunan, işlerini evden yürüten personeldir. Telefon görüşmeleri, e-posta yazışmaları, internet araştırması, randevuları planlama, defter tutma, proje yönetimi, blog yönetimi ve gerekirse teknik destek gibi işleri yaparlar. Son zamanlarda buna sosyal medya yönetimi de eklenmiştir.

Halkla ilişkileriniz iyiyse, günün büyük çoğunluğunu evde geçiriyorsanız ve MC Office gibi programları kullanabiliyorsanız, eğitimini alarak sanal asistanlık yapabilirsiniz. Birkaç kişinin asistanlığını alıp düzenli ve programla çalıştığınızda, tahmini ayda 3 bin ila 4 Bin TL arası kazanabilirsiniz.

6. Tercümanlık Yapmak

İngilizce, Almanca, Rusça ya da Korece. Türkçe dışında bir dil biliyorsanız, tercümanlık yaparak ekstra para kazanabilirsiniz. Sitelerinde ya da akademik konularda çeviri yaptıran pek çok site var. İster bu sitelerden kayıt yaptırarak ya da kendi adınıza freelance çeviri çalışmaları yaparak iyi bir kazanç elde edebilirsiniz.

7. Çevrimiçi Özel Ders Vermek

Bir müzik aleti çalma, bir işle ilgili bilgi sahibi olma ya da belli bir konuda uzmanlığınız varsa, insanlara çevrimiçi ders vererek kazanç elde edebilirsiniz. Çevrimiçi ders, uzmanlık gösterdiğiniz konularda ev ödevi yardımı ya da ders vermek için ülke genelinde her yaştan öğrenciyle bağlantı kurulma imkanı sağlar.

Örneğin; İstanbul İşletme Enstitüsü, uzman eğitmenleri ile internet üzerinden de kurs veren bir işletmedir. Bu gibi yerlere başvurup kurs eğitimcisi olduğunuz takdirde yüzlerce hatta binlerce öğrenciye aynı anda ulaşmanız mümkündür. Ya da kendiniz online kurslar düzenleyebilirsiniz.

8. Sosyal Medya Yönetimi Yapmak

İnsanlarla iletişim kurmak, uzun süredir haber alınamayan akrabalardan haber almak ya da eski okul arkadaşını bulmak için tercih sebebiydi sosyal medya. Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn artık bambaşka boyutta hizmet veriyor. Dijital pazarlama!

Bu ağlar, para kazanmak için önemli araçlardan biri halini aldı. Markalar, işletmeler, şirketler ve bireysel pazarlama yapan kişiler, kendilerini daha çok insanlara tanıtmak, ürünlerinin popülerliğini ve satışını artırmak için sosyal medya yönetimine önemli paralar harcıyor.

Çok sayıda rekabet ve çevrimiçi izleyicilerin dikkat süresinin sürekli kısalmasıyla birlikte hızla viral olabilen ve marka değerini artıran gönderiler, video oluşturabilmek için yaratıcılık esastır. Sosyal medya yönetimi, enerji ve özel zaman ister. Firmaların ya da kişisel satış yapanların sosyal medya hesabını yönetme işi alabilirsiniz. Düzenli olarak gönderiler paylaşmanız ve takipçilerle düzenli olarak etkileşim kurmanız gerekir. Bu sayede iyi kazanç elde edebilirsiniz.

9. Web Tasarımı Yapmak

Artık işletmeler ürünlerini tanıtmak, halka açılmak ve satışların dijital ortamdan yapabilmek için web sitelerine ihtiyaç duyuyor. İnsanlar web sitesi kurabilir ama herkes bunun için teknik bilgiye sahip değildir. Bu yüzden web sitesi hazırlama işini, işin uzmanlarına bırakmaktadırlar.

Web sitelerini hazırlama ile ilgili teknik bilginiz varsa ya da işin eğitimini alıyorsanız, işletmelere, kurumlara, belediyelere, satış işi ile ilgilenenlere web sitesi tasarlayarak kazanç elde edebilirsiniz. Kodlama ve web tasarımı, web sitesi hazırlamanın temel bileşenidir. Web siteleri düzenli bir şekilde güncellenmelidir ve bu da tasarımcıya ek kazanç olarak yansır.

10. İçerik Yazmak

Web siteleri ve blog siteleri, sürekli olarak güncelliğini korumak ve yazı akışını sağlamak için uzman içerik yazarlarına ihtiyaç duyar. Herkes bir web ya da blog sitesi kurabilse de, herkesin yazı yazma yeteneği yoktur. Bu aşamada web ve blog sitesi sahipleri uzman içerik üreticilerine ihtiyaç duyar.

İçerik yazarları ile web/blog sitesi sahiplerini bir araya getiren pek çok site vardır. Bu sitelerde verilen konular ile ilgili içerikler üretilir. Ayrıca yazar istediği konuda içerik yazarak satışa sunabilir. Ancak, bu sitelerin bir olumsuz yönü, yazılan içeriklerin ederinden daha ucuza alıcı bulmasıdır. Örneğin 100 kelimesi 1 TL. ya da 1,5–2 TL. gibi cüzi miktarlardan satılmaktadır. Bu da yazarın emek kaybına neden olur ve yeterli kazancı elde etmesini bekleyemeyiz.

Bu nedenle, emeğinizin gerçek değerini alacak sitelere, freelancer yazar olarak kayıt yaptırıp çalışmanız olacaktır. Bionluk, SadeceOn, Fiverr gibi sitelerden kayıt yaptırıp satıcı olarak yazarlık ilanı verip, kazanç elde edebilirsiniz.

11. Blog Sitesi Kurmak

Hobilerinizi doğru değerlendirdiğinizde, size ek kazanç olarak geri dönecektir. Hatta ileride kariyer planlamanızı bu hobiniz üzerinden yapabilirsiniz. Yemek yapmayı seviyorsanız, bir hobiniz varsa, seyahati ve insanlarla bir şeyleri paylaşmayı seviyorsanız, WordPress’in ücretsiz ve kolay kurulum olanaklarıyla, kendi blog sitenizi açabilirsiniz. Sadece blog sayfanızın yasal olması için alan adını ve hosting hizmetlerini almanız gerekir.

Blog sayfanız biraz emek ve zaman harcadığınızda ve içeriklerinizin de yardımıyla yoğun trafik alacaktır. Trafiğin yoğun olması demek, ziyaretçi sayınızın artması anlamındadır. Blog sitenizde reklam alabilir veya firma/işletmelerle anlaşarak ürün incelemesi yapabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Blogları ve web sitelerini WordPress üzeriden kurmanın bir iyi yolu da, bir eklenti ve yasal izinle birlikte E-Ticaret sitesine çevirme imkânınızın olmasıdır. Hem kendi ürünlerinizi hem de başkalarının ürünlerini satıp komisyon alarak kazanç elde edebilirsiniz.

12. YouTuber’lık Yapmak

Bloglar ve içerik yazarlığı yoluyla düşündüğünüzü rahat anlatamıyorsanız, kameranızı kullanarak bir video sunumu hazırlayabilirsiniz. Bunun için artık profesyonel kameralara, çekim odalarına ihtiyaç yok. Her yer sizin için bir çekim platosu. Akıllı cep telefonunuzun (görüntü kalitesi iyi olmalı) yardımı ile istediğiniz kadar video çekip, YouTube kanalınızda yayınlayarak, geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Belli bir abone sayısı önemli değil, önemi olan videonun görüntüleme sayısı. 1000 görüntülenme üzerinden kazanç elde edebiliyorsunuz. Görüntülenmeleriniz 1000’i geçiyorsa Google AdSense’e başvurmanız gerekir. Herkesin ilgisini çekebilecek bir konu belirleyin. Gittiğiniz bir yer, yaptığınız bir yemek ya da hobiniz. İstediğiniz konuda çekim yapıp, YouTube’a yükleyip görüntülenme arttıkça kazancınızı katlayabilirsiniz.

 • Sonuç:

Günümüz itibariyle internette para kazanmanın pek çok yolu bulunmakta. Burada ise en basit ve yapılması mümkün olabilen yöntemlerden bahsetmeye çalıştık. Tutup da e-Broker olun ya da Yazılım üretin şeklinde bu sektöre ilk kez girecek olanlar için absürt yöntemler göstermeme çalıştık. Mümkün olduğunca yüzeysel ama anlaşılabilir şekilde internetten para kazanma yöntemlerini sunmaya çalıştık.

Umarız burada anlatılanlar sizlere oldukça fayda sağlar, okuduğunuz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir