İçeriğe geç

Instagram Para Kazanma! Gönderim Başına 1.000’lerce TL!

Instagramdan para kazanmak için daha iyi bir zaman olmamıştı. Bundan emin değilseniz, Instagram etkileyicilerinin gönderi başına, binlerce hatta milyonlarca lira kazandığını görmek sizi motive edebilir. Sprout Social’ın yaptığı araştırmaya göre, Instagram’ın en yüksek katılım olanlarına sahip olması nedeniyle, birçok köklü markanın aktif olarak Instagram kullanıcılarıyla işbirliği yapmak istediğini ve bunun için gerçekten iyi para ödediklerini gösteriyor. Bunu zaten pek çoğumuz biliyoruz!

Dünyada 928,5 milyon Instagram kullanıcısı var. Bu da Instagram’ın kullanıcı sayısının güçlü olduğunu gösteriyor. Aslında bir fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram, zamanımızın belirleyici sosyal medya platformlarından biri olarak yerini sağlamlaştırmayı başardı.

Instagram’ın en iyi yanı, buradaki fırsatlardan yararlanmak için mega ünlü statüsüne sahip olmanıza gerek olmaması. Kylie Jenner gibi gönderi başına 1 milyon dolardan fazla kazanmak güzeldir ancak sadece birkaç bin takipçisi olanların da iyi kazanç elde ettiğini görebilirsiniz. En güzel yanı ise hiçbir maliyetinin olmaması ya da çok az finansal yatırım yapılmasıdır.

Instagramdan Para Kazanma Stratejileri Nelerdir?

instagram para kazanma

instagram para kazanma

Instagram para kazanma için sadece ünlü olmak ya da takipçi sayınızın 1000 kişi üzerinde olması yeterli değil. Bazı belirli stratejileri değerlendirdiğinizde iyi kazanç elde edebilirsiniz. Yani siz de bir etkileyici olabilirsiniz. Hadi bunları detaylandıralım!

1. Sponsorlu Gönderileri Yayınlamak!

Instagramda para kazanmanın en popüler yolu sponsorlu gönderilerdir. Platformun büyük bir hayranıysanız, daha önce kesinlikle sponsorlu bir gönderi veya reklamla karşılaşmışsınızdır.

# Sponsor sistemi nasıl çalışır?

Instagram’da sporsorlu içerik alabilmeniz için influencer olmanız gerekli. İnfluencer yani etkileyici, izleyicileri için ilgili içerik göndererek çevrimiçi olarak takip eden kişilerdir. İzleyiciler, bu kişilerin belirli konularda görüşlerine kulak verir ve saygı duyarlar. İyi influencerler belirli endüstrilerde kendilerini otorite figürleri olarak konumlandırır ve hedef kitleleriyle ne kadar çok değerli içerik paylaşırlarsa, o kadar fazla izleyicinin güvenini kazanırlar. Hepimizin bildiği gibi ister kişisel ister profesyonel yaşamımızda güveni kazanmak çok zordur ve markalar bunu iyi bilir. Bu nedenle markalar kitleleriyle iyi bağlantı sağlayan ve içeriği markalarıyla bağlantı kuran güçlü etkileyicilerle ortaklık kurmakta ve gönderilerine sponsor olmaktadır.

Sponsorlu gönderi, bir etkileyici kişinin bir markadan belirli bir ürün için içerik oluşturmasıdır. Dürüstlük ve şeffaflık çevrimiçi alanda önemli olduğundan FTC yani Federal Ticaret Komisyonu, etkileyicilerin gönderinin sponsorlu olduğunu belirtmesini şart koşar ve bu nedenle sponsorlu gönderilerde çok sık reklam görürüz.

Instagramda sponsorlu gönderilerden para kazanmak için iyi bir takipçi kitlenizin olması gerekir. Ünlü değilseniz milyon takipçi beklemeyin tabi ki. 1 milyon kişiden fazla takipçisi olanların (makro) bir gönderi için binlerce (hatta çok ünlüyseniz milyonlarca) lira ya da dolar kazandığı bilinir. Fakat makro değil bir mikro etkileyici iseniz de 1000 takipçi ile de kazanç elde edebilirsiniz. Markalar için önemli olan kişi sayısından çok, içeriğinizi beğenme, yorum yapma ve paylaşma dahil olmak üzere kitlenizin içeriğinizle etkileşime geçmesini sağlamaktır.

Anthony Carboni, Instagramdan en iyi para kazanan etkileyicilerden biri. Resmi hesabında 16,8 bin takipçisi var ayrıca 30 üzeri Instagram hesabı var ve buradan aylık binlerce dolar kazanıyor. Siz de organik takipçinizi artırarak, sponsorlu bağlantılardan gelir elde edebilirsiniz.

2. Marka Elçisi Olmak!

# Marka elçisi nedir?

Marka elçileri, bir markanın satışlarını ve bilinirliğini artırmaya yardımcı olmak amacıyla o markayı ve ürünlerini kendi sosyal ağlarına tanıtan kişiye denir. Marka elçisi olmak ve sponsorlu gönderiler arasındaki fark, marka elçisinin düzenli olarak ürünle ilgili paylaşımlar yapması, sponsorluğun ise tek seferlik anlaşma dahilinde olmasıdır.

Bir influencer ile uzun süreli çalışarak, ürünleri takipçilerine olumlu tanıtma fırsatı, markalar için oldukça çekicidir. Bu nedenle, birçok marka, marka elçisi arıyor ve bunun için de iyi bir ücret ödemeye hazırlar. Marka elçileri anlaşma şartlarına bağlı olarak bir iki yıl çalışmaktadır. Ve bu çalışma dönemine göre de iyi kazanç elde etmektedir.

Bir marka elçisi olmak istiyorsanız, nişiniz ile markanın ürünlerinin aynı kategoride olması gerekir. Örneğin bir şef iseniz ve marka elçisi olmak istiyorsanız, yemek ile ilgili (mutfak cihazları, tencere seti, yemek takımları veya bir baharat) ürünlerin ve hizmetlerin tanıtımını yapmanız gerekir. İnsanlar çok yönlüdür ve başka alanlarda da iş yapabiliriz. Ancak, bir şef olarak bir hedef kitleniz var ve bu hedef kitlenizin içeriklerinize dikkat ettiklerini unutmamanız gerekir. Yani mutfak malzemesinin dışında bir spor malzemesi marka elçisi olursanız bunun için takipçi kitleniz oluşmayabilir. Yani denge kuralınızı ihlal etmeyin.

3. Ortaklık Bağlantılarını Tanıtmak!

Instagramda para kazanmanın popüler bir yolu da bir ortaklık programı ile ortaklık bağlantılarını tanıtmaktır. Üstelik başlamak hiç de zor değil.

# Ortaklık bağlantıları (satış ortaklığı) nasıl çalışır?

İlk olarak birlikte çalışmak istediğiniz, bağlı kuruluş programı olan bir marka belirlemeniz gerekir. Bir diğer adım ise, onların ortaklık programına kaydolmaktır. Kayıttan sonra bir ortaklık ortağı bulursunuz ve benzersiz, izlenebilir bağlantınızı ya da promosyon kodunuzu alırsınız. Son olarak ürünü Instagram hesabınızda tanıtırsınız. Bunu yaparken promosyon ya da bağlantı kodunu eklersiniz. Takipçilerinizden biri bağlantıyı takip edip ürünü satın alırsa, bu satıştan komisyon kazanırsınız.

Örneğin Teami Blends, bir detoks çayı markasıdır ve bağlı kuruluş programında popülerdir. Kardashian kardeşler gibi pek çok ünlüyle çalışmasına rağmen, dünyanın pek çok yerinde mikro-influencer ile de çalışmalarına devam etmektedir. Bağlı kuruluş programlarını eklemek yeterli değil tabi ki, ürünü ya da hizmeti neden sevdiğinizi ve faydalarını da belirtmeniz gerekir.

Ortaklık programında komisyona dayalı bir kazanç elde edersiniz. Instagramda para kazanmak için izlemek istediğiniz yol bağlı ortaklık ise, markanın iyi bir üne sahip olması ve daha yüksek satış yapma şansınız olması için hedef kitlenizle ilgili olması gerekir.

4. Ürünlerinizi Satın!

# Neler yapabilirsiniz?

Instagramdan para kazanmak için sadece başkalarının ürünlerini tanıtmak ya da satmak şart değildir, kendi ürettiğiniz ürününüzü tanıtarak da ürün satışı yaparak gelir elde edebilirsiniz. Bir girişimciyseniz, kazanca dönüştürebileceğiniz hobileriniz varsa, tanıtıp satış yapabilirsiniz. Bunun için markanızın adına bir Instagram işletme hesabı açmanız yeterli.

Bu kazanç seçeneğinin en iyi yanı, diğer markalardan doğru promosyon kodunu eklemek ve içerik yayınlama gibi endişelerinizin olmamasıdır. Sadece ürünlerinizi ve hizmetlerinizi hedef kitlenize tanıtmak için odaklanmanız gereklidir.

Bunun için kullanabileceğiniz etkili bir strateji sipariş üzerine çalışmaktır. Diyelim ki bir tişört, yastık, kahve kupası, özel resim çerçevesi gibi fiziksel bir ürün satacaksanız, sipariş geldikten sonra hazırlayıp göndermeniz gerekir. Bu şekilde çalışan pek çok Instagram esnafı bulunmakta.

Instagram, hayran kitlenizi tek bir yerde toplamak için harika olsa da, yalnızca Instagramdan çevrimiçi ürün satmak zordur. Daha gelişmiş alışveriş araçları arıyorsanız, öncelikle bir e-ticaret sitesi ya da web sitesi oluşturup, daha sonra Instagramı önemli bir hazırlama kanalı olarak düşünebilirsiniz.

5. Dijital Ürünler Satmak!

# Nasıl yapabilirsiniz?

Instagram hesabınızda fiziksel ürünler satabiliyorsanız, dijital ürünler de satabilirsiniz. Instagram artık çok güçlü bir satış ağı. Yakın zamanda yazıp bitirdiğiniz bir e-kitap ya da çevrimiçi bir kurs. Ya da mükemmel tasarım şablonlarına sahip bir grafik tasarımcısısınız. Tüm bunları ve daha fazlasını Instagramda satabilirsiniz. İşletme hesabı, müşterilerinizin ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi sizden satın almasını kolaylaştırmak için bir alışveriş düğmesi, uygulama içi ödeme ve ürün etiketi gibi yararlı özelliklere sahiptir.

Ürünlerinizin reklamını yapmak ve Instagram’da satış yapmak daha ekonomik olsa da, satışları artırmak zor olabilir. Büyük markalar genelde Shopify gibi platformlarda çevrimiçi mağazalarına sahip olmak ve ardından ürünlerini tanıtmak için Instagramı kullanır. Bu strateji iyi çalışır çünkü Instagramın çok büyük bir kullanıcı kitlesi var.

Ürünlerinizi Instagramda hedef pazarınıza etkili bir şekilde tanıtmak için; Hashtag araştırması yapın. Gönderilerinize her zaman alakalı hashtaglar eklediğinize emin olun. Ürünleriniz hakkındaki sözleri yaymaya yardımcı olmak için diğer etkileyicilerle ortak olabilirsiniz. Ayrıca bütçeniz izin veriyorsa, Instagram reklamları yayınlayabilirsiniz.

6. Satılık Görsel İçerik Oluşturun!

Instagram kullanıcıları günde 100 milyondan fazla fotoğraf yükler. Bu nedenle, platformda satış yapmak için görsel içerik oluşturabilirsiniz.

# Peki, bu görsel içerikler nasıl olmalıdır?

Ne kadar otantik, o kadar iyi. Profesyonel imajlarını platforma yükleyen pek çok marka var. Ancak bu profesyonel fotoğraflarını mükemmel aydınlatma ve kompozisyonla yüklemek, kalabalığın arasından sıyrılmalarına yardımcı olmaz. Bütün gün sürekli görsel yağmuruna tutulan tüketicilerin dikkatini çekmek için onlara kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) sağlamaları gerekiyor.

UGC, markalar yerine insanlar tarafından oluşturulan herhangi bir içerik, metin, video ve inceleme anlamındadır. Daha özgün ve etkilidir. Bunun en bilinen örneği Starbucks. Ünlü kahve şirketi her Aralık aylında müşterilerini ödül kazanmaları için kahvelerinin fotoğraflarını çekmelerini teşvik ediyor.

Bir otel zincirinde ücretsiz kalarak ödüllendirileceğiniz turizm endüstrisi, en son ürünlerini kapıya teslim eden güzellik endüstrisi gibi pek çok alanda bu faaliyetler yürütülüyor. Bunlarda ne kadar kazanacağınızı bilemezsiniz. Ödül olarak nakit para, sadakat puanı ya da hediye kartları verilmektedir.

7. Sosyal Medya Pazarlama Hizmetleri Sağlamak!

Instagram oldukça güçlü platformlardan biridir. Genel olarak baktığımızda sosyal medya vakit geçirmeyi sevdiğimiz yerlerden biri. Ayrıca markanızı ya da yaptıklarınızı tanıtmak için öyle büyük pazarlama bütçesine de ihtiyacınız yok. Genellikle sınırlı bütçe ve kaynaklara sahip olanlara, yeni başlayanlara ve küçük işletmeler için hedef pazarlarıyla bağlantı kurma ve büyüme görme olanağı sağladı.

Ancak, halen bazı işletmelerin öyle sanıldığı gibi bir sosyal medya pazarlama stratejileri yok. Farklı platformlarda sosyal medya hesapları var fakat sosyal medyayı farkındalık ve satışlarını artırmak için nasıl kullanmaları gerektiğine dair net bir planları bulunmamakta. Sosyal medya pazarlaması hakkında iyi derecede bilgi sahibiyseniz, biraz da eğitim alırsanız, işletmelerin değer verdiği bir hizmet sunacağınız için iyi bir iş fırsatını sahip olabilirsiniz. İş ilanları sitelerine baktığınızda pek çok işletmenin kendilerini sosyal medyada tanıtmaları için sosyal medya uzmanları aradıklarını görürsünüz.

Bunun için öncelikle Instagram pazarlamasının nasıl işlediğini öğrenmelisiniz. Yani gönderilerin ne sıklıkta paylaşılacağı, doğru hashtag kullanımı gibi taktikleri bilmeniz gerekir. Bu pazarlama sistemini doğru anladıktan sonra bu işi yapabilirsiniz. Yerel işletmelere başvurarak, Instagram hesaplarında onlara yardımcı olabilirsiniz. Instagram hizmetiniz içerik oluşturma, hesap kurulumu, hesap yönetimi veya hesap promosyonunu içerebilir.

8. İşletme Hesapları için Altyazılar Oluşturmak!

Kelimelerle aranız iyi mi? Okuyucuları birkaç kelime ile bağlayabiliyor musunuz? Öyleyse işletmelerin hesabı için başlıklar ve içerikler üreterek Instagramdan para kazanabilirsiniz. Bu yüzyıldaki her bir işletme için sosyal medya çok önemlidir. Bu değer nedeniyle ister büyük olsan ister küçük pek çok işletme, satışlarını oluşturmaya ve artırmaya yardımcı olacak, farkındalık oluşturan sosyal medya pazarlamasına yönelir.

İşletmeler her fotoğraf yüklediklerinde akılda kalıcı, esprili ve akıllı başlıklar yayınlar. Çok büyük marka ya da işletmeler için bunu profesyonellerden oluşan bir ekiple halletmek genellikle finansal zorluk yaratmaz. Fakat yeni başlayanlar ya da kaynak sıkıntısı çekenler için zorluklar yaşanabilir. Sosyal medya pazarlaması için tam zamanlı personel kiralamak yerine, sosyal medya hesaplarında yenilikçi ve akılda kalıcı altyazıların yazılması için yardımcı olmak üzere içerik üreticisi bulmak daha ekonomiktir. Yeniliğe açık iseniz ve çekici altyazılar oluşturmayı seviyorsanız, bu sizin için Instagramdan para kazanmanın harika bir yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir