İçeriğe geç

Acil Para Lazım Diyenlere 2022’de Etkili 8 Yöntem!

acil para lazım

Acil Para Lazım

Acil para lazım, hem de öyle böyle değil, hepimize hiç olmadığı kadar acil bir şekilde para lazım… Özellikle son yıllarda pek çok kişi gibi sizin de gelirleriniz muhtemelen düşüş gösterdi ve acil para kazanma yöntemleri bulabilmek için bir arayış içine girdiğiniz. Ancak, tahmin ettiğimiz üzere bu konuda bir bilginiz ya da fikriniz yok. Oysa biraz para kazanmak için elinizde pek çok fırsat var ve bunları öyle ya da böyle bir şekilde fark edip öğrenmeniz gerekmektedir.

Bir işyerinde çalışıyorsunuz yani aktif bir geliriniz var. Ancak, aldığınız ücret faturalarınıza ve kiranıza anca yetiyor ve ay sonunu getirecek kadar bir paranız kalmıyor. Bunun için yapmanız gereken ya ek bir iş yapmak ya da elinizdeki yeteneklerinizi değerlendirmek olmalıdır. Bunları değerlendirerek pasif gelir elde edebilirsiniz ya da birikiminizi daha iyi bir şekilde kazanca dönüştürebilirsiniz.

En başta uyarmak isteriz ki, internet üzerinden acil şekilde para kazanmak diye bir şey yoktur. Eğer bu mümkün olsaydı herkes internetten dakikalar içerisinde para kazanıp bir daha işe gitmek zorunda kalmazdı. Bu yüzden burada anlatacaklarımız acil para kazanma yollarından ziyade, internet üzerinden en hızlı şekilde uygulamaya geçip gelir elde edebileceğiniz yöntemler olacaktır.

Eğer aksini belirten, sizden para isteyip yüksek oranlarda geri ödeme yapacağını iddia eden kişi ya da kurumlarla karşılaşırsanız, yapacağınız ilk şey arkanıza bile bakmadan bu oluşumlardan kaçmanız ve gerekli yerlere ihbar etmenizdir.

Özetle, bu özel içeriğimizde internet üzerinden hızlı ve kaliteli şekilde para kazanma yolları hakkında bilgi sahibi olacak ve mümkün olan en kısa sürede uygulamaya geçebileceksiniz. Hazırsanız hemen başlayalım…

Pasif Gelir Nedir?

pasif gelir nedir

Pasif gelir; sizin yaptığınız bir yatırım ya da bir iş neticesinde, fazla çalışmanıza gerek kalmadan elde edeceğiniz gelirler biçimidir. Örneğin bir iş yeri olabilecek ya da kiraya verebileceğiniz bir mülkünüz var. YouTube’a bir video yüklediniz ve oradan gelir elde etmeye başladınız. Kiraya verdiğiniz mülkünüz ya da videodan kazandığınız para, pasif gelir olarak tanımlanabilir. Yani yatırımınızı yaparsınız ve kazanmaya başlarsınız. Sınırlı ortaklık ya da aktif olarak dahil olmadığınız gelirlerden elde ettiğiniz kazançlardır.  Pasif gelir, çok az bir çaba ile elde ettiğiniz gelirdir.

Pasif gelir, nakit akışını oluşturmak için en çok tercih edilen yollardan birisidir. Acil para kazanmanız gereken durumlarda veya fazla para kazanmanız gereken durumlarda size yardımcı olabilir. Beklemedik bir anda işsiz kaldığınızda ya da kendi isteğinizle işten ayrıldığınızda, acil para kazanma için pasif geliriniz düzenli bir iş kuruncaya kadar sizi sıkıntılı durumlardan kurtarabilir.

Pasif gelirin bir artı avantajı da, mevcut işinize devam ederken ekstra para kazanmanızı sağlar. Hatta pasif gelir getiren işinize biraz daha çaba gösterirseniz, asıl işinizden kazandığınız kazancı bile geçebilir, ek işinize devam etmek için asıl işinizi bile bırakabilirsiniz. Tabi bunun için esas işinizin yanında ek işiniz için de biraz çaba göstermeniz gerekli. Her durumda pasif gelir size ekstra finansal güvenlik ve kazanç sağlayacaktır, bu tartışılmaz bir gerçektir.

2022’de uygulayabileceğiniz en basit acil para kazanma yolları:

 1. Kurs oluşturmak,
 2. E-kitap yazmak,
 3. Kira gelirleri,
 4. Makale / İçerik yazarlığı,
 5. Bağlı kuruluş pazarlaması,
 6. Teraryum yaparak satmak,
 7. Sanal asistanlık,
 8. Çevrimiçi fotoğraf satmak.

#BONUS#

Bu 8 yönteme ek olarak ya da öncesinde internet üzerinden anket doldurmayı mutlaka denemenizi öneriyorum.

Cep telefonunuzdan bile uygulamaya geçebileceğiniz bu basit yöntemle, ekstra para kazanabilir ve bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Aşağıda bu makale için özel olarak seçip hazırladığım anket sitelerinin isimlerini ve kayıt adreslerinin bağlantılarını bulabilirsiniz. Ayrıca listenin tamamına kayıt olup kazançlarınızı katlayabileceğinize önemle değinmek istiyorum.

 1. Fikir Pazarı için tıklayın!
 2. Toluna için tıklayın!
 3. LifePoints için tıklayın!
 4. Panel Station için tıklayın!
 5. i-Say için tıklayın!

(Ayrıca bkz: Anket Doldurarak Para Kazanmak! – Ayda 10.000 TL!)


Şimdi bu kısa bilgilendirmeden sonra acil para kazanma yöntemlerimizi detaylandıralım…

1 – Kurs Oluşturmak

kurs oluşturmak

Yeteneği kazanca dönüştürmenin en iyi yollarından birisi kurs oluşturmaktır. Aslında dünyada yaşayan her bir bireyin açığa çıkmış ya da kıyıda köşede kalmış bir yeteneği muhakkak vardır. Yemek yapmayı seviyor ve yeni tariflerde oldukça başarılısınız. Ya da bir enstrüman çalma, resim yapma, eski bir eşyayı bir sanata dönüştürme gibi yeteneklere de sahipsiniz.

Bir yabancı dil biliyorsunuz veya herhangi bir spor alanında yeteneklisiniz. Bu yeteneklerinizi en iyi şekilde değerlendirerek, birkaç saatlik bir çabayla bir video kurs oluşturabilir,  Udemy gibi platformlarda pazarlayabilir ve kursiyer sayınız arttıkça iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bunun için sesli veya görüntülü kurs oluşturup, ardından ürününüzün satışından gelir elde edebilirsiniz.

Üstelik bu kurslar siz uyurken bile satın alınıp kazanca dönüşeceğinden kazancınız daha da artabilir. Bunun için yapmanız gereken insanların merak edeceği, almak için can atacağı, ilginç ve etkileyici kurslar üretmek yani bir niş pazar bulmaktır. Bu platformdan acil ve yüksek oranda para kazanmak için tek bir kurs yerine birden fazla harika ürün ve kurs geliştirdiğinizde de kazancınız daha çok artacaktır. Bu da size daha fazla pasif gelir getirir.

2 – E-Kitap Yazmak

e-kitap yazmak

E-kitaplar, yazmayı seven insanlar için interneti kazanca çevirmenin basit bir yolu. Bir e-kitap yazmak, yayınlamanın düşük maliyetlerinden yaralanmak ve kitabınızın potansiyel olarak milyonlarca potansiyel alıcı tarafından görülmesini sağlamak için Amazon’un dünya çapındaki dağıtımından yararlanmak için iyi bir fırsattır. E-kitaplar 30–50 sayfa arası olabilir ve oluşturulmaları daha ucuzdur.

Etkili bir e-kitap yazmak için; belli bir konuda uzman olmak, niş bir konu oluşturmak ve çok az kişinin sunduğu ancak pek çok okuyucunun ihtiyaç duyduğu özel beceri ve yetenekleri kullanmak faydanıza olacaktır. Kitabınızı çevrimiçi bir platformda hızlı şekilde tasarlayabilir, farklı başlıkları ve fiyatları test ederek pazarlayabilirsiniz. Bir kurs tasarlar gibi daha fazla e-kitap eklediğinizde ve içeriğinize daha fazla müşteri çektiğinizde kazancınız artacaktır.

Bir e-kitap yalnızca okuyuculara bir değer ve bilgi sunmak için değil, sesli ve görüntülü kurslar, diğer e-kitaplar, web sitesi ya da daha büyük potansiyeli olan tekliflerle trafik çekmenizi sağlayacaktır. Örneğin, “Para Kazanmanın En Hızlı Yolları” konulu bir e-kitap yazdığınızda ve ekonomiyle ilgili başka şeyler ürettiğinizde, ekonomi ile ilgili seminerlerden ya da konferanslardan teklif alabilirsiniz. Bunlar günümüz şartlarında artık sıradan ve olağan şeyler haline gelmiş durumda.

Burada dikkat etmeniz gereken ise e-kitabınızın etkili bir takipçi kitlesi oluşturacak kadar güçlü olması gerektiğidir. Bunun için kendinize ait mevcut bir web siteniz, kitap konunuzla ilgili başka bir web sitesinde bir tanıtım, sosyal medyada ya da podcast’lerde görülmek gibi pazarlama yöntemlerini deneyerek, takipçi sayınızı artırabilirsiniz.

3 – Kira Gelirleri

kira gelirleri

Biraz birikmiş paranız varsa, kira getiren mülklere yatırım yapıp, kazanç elde etmeniz mümkün. Ya da kendinize ait bir ev, bir işyeri olabilecek kapasitede bir dükkan alanınız varsa, bunları kiraya vererek kendinize ikinci bir gelir akışı oluşturabilirsiniz. Özellikle ana cadde üzerinde bir ev ya da işyeriyle kazancınızın daha yüksek olabileceğini söyleyebiliriz. Atıl durumda kullanmadığınız yerleri tadilattan geçirerek ve kiraya vererek her ay düzenli bir pasif gelir elde etmeniz mümkün.

Belli bir vergi ödemeniz gerekse de, emekli iseniz vergi muafiyetinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca tadilatı ne kadar iyi yaparsanız, kiraya daha yüksek miktardan verme olasılığınız o kadar yüksek. Bunun için tek risk ise mülkünüzün hemen kiraya verilip verilemeyeceği belirsizliğidir. Çok yüksek fiyattan kiraya verdiğinizde kiracı bulma olasılığınız düşük olacağından, bölgedeki diğer evlerin ortalaması bir fiyattan kiraya vermeniz, daha çabuk kiracı bulmanızı sağlar.

Ayrıca tadilat yaptığınız evinizi, inşaat maliyetlerinin arttığı dönemlerde iki katına satmanız da mümkün. Bu işi ileride gerçek zamanlı işe dönüştürmeniz de mümkün. Yani kötü durumdaki evleri alıp, iyi bir tadilattan geçirdikten sonra satmak, size iyi gelir getirecek bir kazanç kapısı olabilir. Bunun için de piyasayı yakından takip etmeli ya da işinin ehli bir emlak uzmanıyla çalışabilirsiniz. Bu da risklere karşı bir acil durum planı oluşturabilmenizi sağlar.

4 – Makale / İçerik Yazarlığı ve Yetenek Pazarlaması

Makale Yazarak Para Kazanmak

Yazma konusunda yetenekliyseniz bunu en kısa sürede kazanca geçirmeniz mümkün. E-kitap oluşturmak dışında, bir diğer yazarak hızlı kazanç elde etme yöntemi ise web ve blog sitelerine makale / içerik yazarlığı yaparak para kazanmak. Web ve blog siteleri, insanlara sağlıktan eğitime, hukuktan teknik bilgilere kadar pek çok alanda sağlıklı bilgi akışı sağlayan bilgi siteleridir. İnsanlar bir şeyler öğrenmek istediklerinde bu sitelerden yararlanırlar. Bir konuda uzman iseniz kendi web ve blog sitenizi kurabilirsiniz ancak burada kazanca geçmeniz biraz zaman alacağından, en kısa kazanç yöntemi başka sitelere yazı yazarak para kazanmaktır.

SadeceOn, Bionluk, Fiverr, Freelance gibi sitelerde kendinize yetenek ilanı oluşturarak ve verilen siparişleri süresinde tamamlayarak, anında gelir elde edebilirsiniz. Bu sitelerde aldığınız görevleri başarıyla tamamlamanız size olumlu yorum, olumlu yorum da daha fazla sipariş ve kazanç anlamına gelecektir.

Ayrıca yabancı dil bilginiz varsa, yabancı dillerde içerikler hazırlayıp satışa sunabilirsiniz ki, yabancı dilde hazırlanan yazılar Türkçe yazılardan daha yüksek miktarlarda alıcı bulmaktadır. Sadece içerik ya da makale yazarlığı değil; editörlük, çeviri, web tasarımı, domain alım satımı gibi internet aracılığıyla yapılan işlerle yetenek pazarlaması yapabilirsiniz.

5 – Bağlı Kuruluş Pazarlaması

bağlı kuruluş pazarlaması

Web sitesi sahipleri, sosyal medya etkileyicileri ya da blog sitesi olanlar, sitelerine ya da sosyal medya hesaplarına, bir ürün bağlantısı ekleyerek başkalarının ürünlerini tanıtırlar. Amazon ve E-Bay siteleri bilinen bağlı kuruluş ortaklığı iken, Instagram ve TikTok takipçi sayısı artırmak ve ürünlerini tanıtmak isteyenler için dev platformlar haline gelmiştir.

Bağlı kuruluş ortaklığında, web veya blog sitelerinde verilen bağlantıya tıklandığında üçüncü tarafın satış sitesi açılır. Sizden yöneltilen ve yapılan her alışverişten, kararlaştırılan yüzdelerde komisyon kazanırsınız. Komisyon oranları yüzde 3 ile yüzde 7 arasında değişebilir. Anlaşmaya bağlı olarak daha yüksek komisyon talep edilebilir.

Bunun için web sitenizin trafiğini artırmanız önemlidir. Gelen her takipçi ya da ziyaretçi potansiyel müşteridir. Kazançlı bir niş oluşturmak için, bir niş (fitness, finans, yazılım ya da emlak vb.) üzerinden web sitenizi oluşturmalısınız.

Bağlı kuruluş pazarlaması, sitenize ya da sosyal medya hesabınıza bir bağlantı ekleyerek komisyon kazancı elde ettiğiniz için pasif gelir olarak kabul edilir. Ancak, potansiyel hedef kitlenizi başka sosyal medya veya web sitesi sahiplerine kaptırmamak için etkileyici bir site oluşturmalı ve biraz emek harcamalısınız.

Bir web sitesine iyi bir kitle çekmek biraz zaman alsa da, doğru nişi kullandığınızda yani insanların ilgisini çekecek bir alanda düzenli içerikler paylaştığınızda (Yazılı, görsel ya da video), bağlı ortaklık kazancına daha çabuk erişebilirsiniz. Trafiğiniz ve popülerliğiniz arttıkça, firmalar size teklif getirmeye başlayacaktır.

6 – Teraryum Yaparak Para Kazanmak

teraryum yaparak para kazanmak

Acil para kazanma yollarından biri de Teraryum yapıp satmaktır. Minyatür bahçe olarak da bilinen teraryum, bir cam fanus içine çeşitli (genelde kaktüs çeşitleri) bitkilerin ve minyatür objelerin yerleştirilmesiyle hazırlanan dekoratif bir mini bahçedir.

Teraryum maliyeti yapacağınız işe göre değişir. Yapımı oldukça basittir, görselliğe dayalı olduğundan teraryum yapımında yeteneğinizi konuşturmanız gerekir. Teraryumlar büyüklüklerine ve içinde kullanılan malzemelere göre fiyatlandırılır ve Instagram, Pinterest, Amazon, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi sitelerden satılabileceği gibi tamamen kendinize ait bir E-ticaret sitesi oluşturularak da satışı yapılabilir. Böylece diğer satış sitelerine komisyon ödemek durumunda kalmazsınız.

Malzemelerini 150 TL’ye aldığınız teraryumu tamamladığınızda 250-300 TL’den başlayan fiyatlarda satabilirsiniz. Daha büyük teraryumların satışı daha yüksek fiyatlardan yapılabilir.

7 – Sanal Asistanlık

sanal asistanlık

İş dünyasının internete geçiş yapması nedeniyle asistanlık hizmetleri de sanal ortamdan verilmeye başlandı. Bir ofise sahip olmayan kişilerin randevularını ayarlamak, toplantıları planlamak, e-postaları okumak, fatura takiplerini yapmak gibi, bir ofis ortamında yapılabilecek tüm işlerin internet ortamında yapılmasını sanal asistanlar sağlar.

Kesintisiz bir internet, bilgisayar ve telefon ile bu işleri yapabilirsiniz. Ancak, bunun için öncelikle sanal asistanlık kursu veren bir kurstan, kurs almanız önerilir. Kurs, çevrimiçi olarak da alınabilir. Özellikle kazancı yetmeyen kişilerin evden yürütebileceği uygun bir iş ve kendinizi tanıtır tanıtmaz iş teklifleri almaya başlayabilirsiniz.

Sanal asistanlık, tüm asistanlık hizmetlerini kapsayacağı gibi sadece toplantı asistanlığı, marka asistanlığı, firma asistanlığı, e-posta asistanlığı ve sosyal medya asistanlığı gibi belli konularda asistanlık hizmetlerinden de oluşabilir. Seyahat asistanlığı da, kişilerin çıkacağı seyahatle ilgili tüm organizasyonu yapar, kalınacak otelleri ayarlar. Ayrıca seyahat edilecek yerdeki görülebilecek yerleri, yemek yenecek restoranları araştırarak, tüm bunları kapsayan bir program oluşturmaktadır.

SadeceOn, Bionluk, LinkedIn, Indeed, Jooble gibi platformlardan ilanlar oluşturup iş alabilirsiniz. Burada ücreti tamamen siz belirlersiniz. Önemli olan işinizi iyi yapmanızdır. İş geçmişinizde sekreterlik varsa bunu CV’nize ekleyin. Bu daha çok tercih sebebidir.

Evinizden günde 3-4 saat çalışarak aylık belli bir gelir elde edebilirsiniz. Ya da bu süre asistanlık hizmetine ihtiyaç duyan kişinin belirlediği süreye bağlıdır. Bir hafta, bir ay ya da istenildiği sürelerde asistanlık hizmeti verilebilir. Günlük 100 liraya yapmış olduğunuz asistanlıktan aylık 2.600 TL’ye kadar para kazanmanız mümkün. Tabi bu miktar işverenle aranızdaki anlaşmaya bağlı. Günlük, haftalık ya da aylık dönemlerde birkaç iş alırsanız kazancınız daha da artacaktır.

8 – Çevrimiçi Fotoğraf Satışı Yapmak

çevrimiçi fotoğraf satışı yapmak

Shutterstock, Deposiphotos, iStock (Getty Images), Dreams Time gibi siteler, fotoğrafları kazanca dönüştüren alanlardır. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, bu güzel bir fırsat. Başlamak için öncelikle platformlardan onay almanız gerekir. Ardından fotoğraflarınızı indiren kişinin kullanabilmesi için lisans almanız gerekir. Daha sonra kayıtlı olduğunuz platformlar, kullanılan her fotoğraf için size belli bir ödeme yapar.

Belli bir kitleye hitap eden fotoğraflara (örneğin doğa fotoğrafları vb.) ihtiyacınız olacak ve talebin hangi fotoğraflara daha çok olduğunu belirlemeniz gerekecektir. Manzaralar, farklı kuş fotoğrafları, haber olabilecek gerçek olaylar (dev bir hortum vb.) gibi olayları yakaladığınızda alıcı bulmanız daha büyük olasılık.

Fotoğraflarınızı, bir platform aracılığıyla satmanın ya da lisanslamanın değerinin bir kısmı, özellikle talep görebilen fotoğraflar sağlarsanız, çabalarınızı ölçeklendirme potansiyeline sahip olmanızdır. Böylece aynı görüntüyü onlarca hatta yüzlerce kez satabilirsiniz. Fotoğraf yüklerken, insanların gerçekten ilgileneceği fotoğrafları eklediğinizde satış yapma olasılığınız daha yüksek olacaktır.

Dışarıya çıkıp fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, ilginç ve insanların satın almaktan hoşlanacakları fotoğrafları çekmeye özen gösterin. Belki ilk 10 fotoğraf satılmayabilir ancak diğer fotoğrafların defalarca satılabileceğini de söylemek gerekir. Bunun için biraz çaba göstermek gerekli.

 • Sonuç:

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi, internet üzerinden acil para kazanma tuzaklarına kesinlikle düşmeyin.

Bedavadan kimse kimseye hızlı şekilde para kazandırmaz, kazandıramaz. Her şeyin bir karşılığı mutlaka vardır. Bu yüzden en hızlı şekilde çözüme yani sonuca ulaşmak isterseniz, buradaki önerilere öncelik vermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Lütfen acil para kazanma vaatleriyle sizden ücret talep eden kişi ve kurumlardan uzak durun. Hem kendinize hem de çevrenizi zor duruma sokmayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir